Zajęcia dodatkowe: BALET

22:51

 

Nadchodzi taki czas, kiedy "każda" mała dziewczynka chce być baletnicą. Nosić tutu i kręcić piruety. 

U N. ten czas nadszedł, gdy miała 3 latka. Jednak wiadomo, była jeszcze za mała, emocjonalnie niedostosowana do tego, by przez dłuższy czas w skupieniu wykonywać polecenia instruktora. Dlatego w balet bawiłyśmy się w domu (improwizowała przy muzyce klasycznej) lub na spacerze (w takt wymyślonej muzyki hasała po plaży/trawie), a co! Grunt to wspierać, a nie hamować rozwój dziecka! Teraz, gdy już podrosła i fascynacja tańcem trwa dalej, poważnie zastanowiłam się o wysłaniu jej na zajęcia baletowe.

DLACZEGO BALET?

Balet, czyli taniec klasyczny jest przygodą (a może nawet początkiem wielkiej pasji), która przynosi dzieciom, wbrew powszechnej opinii, wiele korzyści. Kształtuje prawidłową sylwetkę, sposób chodzenia, wzmacnia śródstopie i poczucia równowagi. Pozytywnie wpływa na świadomość własnego ciała. Na początku duży nacisk kładzie się na ćwiczenia rozciągające, w szczególności nóg. Szpagaty, gwiazdy, mostki, następnie już typowo baletowe ćwiczenia przy drążku, skoki i piruety. Dziecko poprzez zabawę w rytm muzyki klasycznej ma okazję poznać zupełnie inny świat. Rozwinąć poczucie rytmu. 
Jeśli dziecko pokocha taniec na tyle by uczynić z niego swój sposób na życie, nawet jeśli będzie to inny styl, nie od wyobrażenia jest by nie miało podstaw tańca klasycznego. 

CO JEŚLI ZABAWA W BALET PRZERODZI SIĘ W COŚ POWAŻNIEJSZEGO?

Istnieje "ryzyko", że naszym małym baletnicą taniec klasyczny spodoba się na tyle, że zapragną tańczyć na dużej scenie, co dalej? W Polsce jest 5 Państwowych Ogólnokształcących Szkół Baletowych, przyjmowane są do nich dzieci po 3 klasie szkoły podstawowej. Dostać się do niej nie jest jednak łatwo. Egzamin jest kilkuetapowy i bardzo restrykcyjny, oceniane są predyspozycje fizyczne: proporcje sylwetki, badanie stóp (podbicie), zakresu ruchów tułowia i kończyn, ustawienie miednicy itd. oraz wrażliwość artystyczna: poczucie rytmu, skoczność, taneczność, umuzykalnienie itp. Pod uwagę brana jest także kultura osobista, pracowitość dziecka i oceny z przedmiotów ogólnych.

ILE TO KOSZTUJE?

Nauka baletu nie jest zbyt kosztowna. Zajęcia dla dzieci w szkołach tańca kosztują ok. 60-100zł /miesiąc. Na początek powinnyśmy wyposażyć dziecko w wygodny strój: rajstopki lub legginsy (ok. 20 zł), spódniczka (nie jest wymagana przez instruktorów, ale przez małe dziewczynki i owszem ok. 20-100 zł), bluzeczka lub body (ok. 20-60 zł), baletki (ok. 20-70 zł). Jeśli dziecko zapragnie tańczyć profesjonalnie dodatkowo potrzebne jeszcze będą: trykoty (specjalne rajstopy, ok. 70 zł), pointy (baletki do tańca na palcach, ok. 150 zł), cache-coeur (bolerko, ok. 50 zł), tunika (ok. 60 zł). Dodatkowe koszty generują starty w konkursach.

LET'S DANCE!

 





Ubierać takie mały urocze baletnice to sama przyjemność. Możemy postawić na oryginalne marki [made in Poland] lub na znane brandy. Nasz strój jest miksem popularnych marek i DIY.




1. body GirlsOnTiptoes 2. Spódniczka tutu Kids on the moon 3. Torba Moi Mili 
4. baletki UpDance 5. plakat Bombini


1. body H&M 2. spódniczka tutu Reserved 3. plecak Zara 
4. baletki BLOCH 5. wypełniacz do koka Allegro

You Might Also Like

0 komentarze